Miért gyakrabban a nők körében az autoimmun betegségek?

Miért gyakrabban a nők körében az autoimmun betegségek?

Az autoimmun betegségek – például a lupus vagy a reumás ízületi gyulladás – akkor alakulnak ki, amikor az immunrendszer tévedésből a saját testünket támadja meg. Ezek a betegségek jóval gyakrabban érintik a nőket, mint a férfiakat. De miért?

A nőknek van egy plusz X-kromoszómájuk

A nők sejtjeiben két X-kromoszóma van, míg a férfiaknak csak egy. Az X-kromoszóma nagyon sok, az immunrendszert érintő gént tartalmaz. Bár a nők egyik X-kromoszómája „ki van kapcsolva”, ez nem mindig tökéletes. Ennek a folyamatnak az apró hibái olyan molekulákat hozhatnak létre, amik összezavarják az immunrendszert, és autoimmun betegségekhez vezethetnek.

A hormonok szerepe

Az ösztrogén – ami a nőknél sokkal magasabb szinten van – fokozza az immunrendszer működését. Ez jó, ha például fertőzések ellen kell küzdeni, de túlzott működés esetén az immunrendszer „túlreagálhat”, és saját szöveteink ellen fordulhat. A férfiaknál a tesztoszteron inkább csökkenti az immunrendszer aktivitását, így náluk ritkábban alakulnak ki ilyen betegségek.


Mi történik a hormonkezelés során?

Egy friss kutatás transz férfiakat vizsgált, akik hormonkezelést kaptak, hogy a szervezetükben több tesztoszteron legyen. A kutatók azt találták, hogy a hormonkezelés után az immunrendszerük hasonlóvá vált a cisz férfiakéhoz (azokhoz a férfiakhoz, akiknél születéskor is férfiként határozták meg a nemet).

A tesztoszteron hatására nőtt a gyulladásos fehérjék szintje (például a TNF, ami az izomnövekedéssel is összefügg), de csökkentek azok az immunfehérjék, amelyek a vírusok elleni védekezésben segítenek. Ez azt mutatja, hogy a hormonok nemcsak a test külső jegyeit változtatják meg, hanem alapvetően átalakítják az immunrendszert is.


Miért fontos ez?

Ez a kutatás nemcsak a hormonkezelés szempontjából fontos, hanem abban is segít, hogy megértsük, miért reagálnak különbözően a férfiak és nők bizonyos betegségekre.

  • Férfiak és fertőzések: A férfiak, akiknek alacsonyabb az immunaktivitásuk, hajlamosabbak lehetnek például súlyos vírusfertőzésekre, mint a COVID-19. A járvány alatt a férfiak halálozási aránya például jóval magasabb volt, mint a nőké.
  • Nők és autoimmun betegségek: A nők immunrendszere erősebben működik, de ez sajnos azt is jelenti, hogy nagyobb eséllyel alakulnak ki náluk olyan betegségek, mint a lupus vagy a reumás ízületi gyulladás.

Mit tanulhatunk ebből?

Ez a kutatás rávilágít arra, hogy a hormonok milyen mélyen befolyásolják a testünket, és nemcsak a külsőnket, hanem az immunrendszerünket is. Az ösztrogén és a tesztoszteron eltérő hatása segíthet megérteni, hogy miért hajlamosabbak a nők bizonyos betegségekre, míg a férfiak más problémákkal küzdenek.

Az ilyen kutatások hosszú távon abban segíthetnek, hogy személyre szabott kezeléseket dolgozzanak ki például az autoimmun betegségek megelőzésére vagy kezelésére. Az immunrendszerünk működésének megértése kulcsfontosságú az egészségünk fenntartásához.

Az ösztrogén hatása

Az ösztrogén – a női szervezet egyik legfontosabb hormonja – serkenti az immunrendszer működését. Ez segít a fertőzések leküzdésében, de túlzott mennyiségben "túlműködéshez" vezethet, ami autoimmun reakciókat vált ki. Az ösztrogén továbbá fokozza a gyulladásos folyamatokat, amelyek súlyosbíthatják az autoimmun betegségek tüneteit.


Mi az az ösztrogéndominancia, és miért veszélyes?

Az ösztrogéndominancia azt jelenti, hogy a szervezetben túl sok az ösztrogén a progeszteronhoz képest. Ez nemcsak akkor fordulhat elő, ha valóban magas az ösztrogénszint, hanem akkor is, ha a progeszteron szintje túl alacsony, és az ösztrogén "dominánssá" válik.

Hogyan okoz gyulladást a magas ösztrogénszint?

  1. Gyulladásos molekulák aktiválása: Az ösztrogén serkenti a gyulladást okozó fehérjék (például a citokinek) termelődését, amelyek az autoimmun betegségek alapját képezik.
  2. Túlműködő immunrendszer: Az ösztrogén felerősíti az immunválaszt, ami jó lehet a fertőzések ellen, de autoimmun reakciókhoz vezethet, ha az immunrendszer hibásan kezdi támadni a saját szöveteket.
  3. Sejtszintű károsodás: A túl magas ösztrogénszint oxidatív stresszt okoz a sejtekben, ami gyulladást vált ki és súlyosbítja a már meglévő autoimmun betegségeket.

 


Hogyan érinti ez az autoimmun tüneteket?

A kutatások kimutatták, hogy a túlzott ösztrogénszint növelheti az olyan autoimmun betegségek tüneteit, mint a lupus vagy a pajzsmirigy-alulműködés. Ezekben az esetekben a hormonális egyensúly helyreállítása kulcsfontosságú lehet a tünetek csökkentésében.


Összefoglalva

A hormonok, az X-kromoszóma és az immunrendszer szorosan összefüggnek. A nők immunrendszere erősebb, de emiatt hajlamosabbak az autoimmun betegségekre. A férfiaknál a tesztoszteron csökkenti az immunválaszt, ami viszont növelheti a fertőzések kockázatát. Ez a kutatás segít jobban megérteni a testünk működését, és rávilágít arra, hogy a hormonális egyensúly mennyire fontos az egészségünk szempontjából.

 

Forrás: 
https://med.stanford.edu/news/all-news/2024/02/women-autoimmune.html
https://www.nature.com/articles/d41586-024-02869-6

Kuponkód Tanfolyamok - hormonpont10 

Ajánlói kód: 18734
Kedvezményes link a fenti képre kattintva

Hormonegyensúly hírlevél